سیر علمی-تفریحی دانشجویان دانشکده کامپیوترساینس

 

يکي از راه‌هاي تشويق دانشجويان براي تلاش بیشتر در مسیر تحصیل، آشنا کردن آنان با فضاي واقعي کار و نحوه کاربرد اصول و تئوري‌هاي آموزش داده شده، در محیط واقعي میباشد. در اين راستا دانشکده کامپیوتر ساينس با حمايت و همکاري مسئولین دانشگاه بالاخص رياست محترم و معاونت عملي دانشگاه و همچنین معاونت اداري و مالي، اقدام به برگزاري سیر علمي-تفريحي براي دانشجويان اين دانشکده نمود. در ادامه گزارشي از برگزاري سیرعلمي و تفريحي و همچنین دستاوردهاي آن ارائه میگردد.

اين برنامه شامل دو بخش عملي و تفريحي بود. براي بخش علمي تعداد زيادي از دانشجويان اعلام آمادگي کردند که نظر به هماهنگي‌هاي انجام شده و محدوديت‌هاي موجود، تنها ۴۵ نفر از دانشجويان براي شرکت در اين بخش انتخاب شدند. بازديد از شرکت افغان هولدينگ گروپ، براي بخش علمي در نظر گرفته شد که روز دوشنبه ۹۶/۷/۲۶ با هماهنگي‌هاي از قبل انجام شده؛ دانشجويان به همراه تعدادي از اساتید دانشکده، از درب دانشگاه حرکت کرده و به اين شرکت برده شدند.

برنامه با استقبال خوشامدگویی رییس اجرايی شرکت در سالن کنفرانس شرکت مربوطه، شروع شده و ایشان پس از خوشامدگویی، معرفی اجمالی از فعالیتهای شرکت نمود. در ادامه مدیر منابع بشری به معرفی فعالیتها و بخشهای مختلف شرکت پرداخته و خاطر نشان کردند که دانشجویان میتوانند در اینترنشیپی که از طرف آنها اعلان خواهد شد، شرکت کنند تا تجربه کاری لازم جهت ورود به بازار کار را پیدا کنند. سپس مسئول بخش تکنالوژی معلوماتی به معرفی فرصتهای کاری و محصولات نرم افزاری که توسط آنها تهیه شده است پرداختند که با پرسش و پاسخ از طرف اساتید و دانشجویان ادامه یافت. در پايان سید محمد شریف شاکر رییس دانشکده کامپیوترساینس از زحمات و همکاری همه جانبه بخشهای مختلف شرکت جهت فراهم سازی چنین فرصتی تقدیر و تشکری نموده و خاطر نشان ساخت تا در آینده همکاریهای بیشتر دز زمینه‌های مختلف از جمله انترنشیب و دورههای کارآموزی صورت گیرد.

پس از ختم پرزنتیشن و خوشامدگويي، سیر علمی با بازدید از بخشهای مختلف کاری شرکت AHG ادامه يافت تا دانشجویان از نزدیک با پروسههای مختلف کاری و دورنمای شغلی آینده خود آشنا شوند که اين بخش با استقبال و اشتیاق فراوان از طرف دانشجویان همراه بود. بازديد از بخشهاي مرتبط با تکنالوژی معلوماتي همچون بخش مديريت ISP و توسعه و تولید نرم افزارهاي تحت وب و موبايل براي دانشجويان بسیار جذاب بود.

پس از ختم بازديد علمي، مطابق پلان از قبل طرح شده، به عنوان بخش تفريحي دانشجويان به همراه اساتید، به تفريحگاه قرغه رفتند. در بخش تفريحي با توجه به نبود محدوديت، تعداد بیشتري از دانشجويان شرکت کردند و تعداد دانشجويان شرکت کننده به ۵۸ نفر افزايش يافت. هواي مناسب و فضاي دلچسب اين تفريح گاه، باعث شور و نشاط دانشجويان شده و ساعات خوب و خاطره انگیزي را براي دانشجويان در کنار اساتید فراهم ساخت.

سیر علمي مربوطه، به اساس نظرسنجي اولیه که از دانشجويان به عمل آمد بسیار مفید توصیف شده و با استقبال خوبي روبرو شد. اين سیر علمي-تفريحي براي دستیابي به اهداف ذيل برگزار گرديد و تلاش شد تا اين اهداف محقق گردند:

  • آشنایی دانشجویان با فضاي کاري آينده؛
  • آشنایي محصلین با مهارتهای مورد نیاز بازار کار؛
  • معرفی فرصتهای شغلی متناسب با رشته دانشجویان کامپیوتر ساینس؛
  • تقویت بنیه علمی دانشجویان؛
  • ایجاد زمینه های همکاری و جذب دانشجویان در شرکتهای مرتبط؛
  • افزایش انگیزه و اشتیاق دانشجویان؛
  • ایجاد یک محیط با نشاط و پویا در کنار تحصیل برای دانشجویان؛
  • فراهم کردن زمینه ايجاد ارتباطات سالم میان دانشجويان؛
  • فراهم کردن زمینه ايجاد ارتباط نزديک میان دانشجویان با مسئولین دانشکده و اساتید؛

در پایان لازم است از مسئولین دانشگاه و دانشکده، اساتید دانشکده و نیز مسئولین شرکت افغان هولدینگ گروپ بابت فراهم کردن زمینه اجراي این برنامه تشکر نماییم.

 

سیر علمی