برگزاری سمینار علمی “ترانسپورت شهری کابل؛ چالش‌ها و راهکارها”

میزان ۲۶, ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۷:۲۶

همان‌طور که همه می‌دانیم، ترانسپورت شهری کابل، با مشکلات و چالش‌های فراوانی دست به گریبان است و از جمله دغدغه‌های فکری بزرگ شهروندان همه روزه‌ همین مشکل است.

ازاین‌رو، حل این معضل و یافت راهکارهای رهایی از وضعیت نابسامان ترانسپورت شهر کابل، کالبد شکافی و تحلیل همه جانبه علمی را می­طلبد تا در پرتو بررسی­های کارشناسانه، به راه حل مناسب برون رفت از این معضل دست یافت.

دانشگاه خاتم‌النبیین(ص) در ادامه برنامه‌های علمی ترویجی خود در راستای یاری رسانی و کمک به حل معضلات کشور، به این مهم نیز بها داده و دراین زمینه، سمیناری علمی را تحت عنوان  “ترانسپورت شهری کابل؛ چالش‌ها و راهکارها” برگزار کرده است.

این مجلس که با تلاوتی چند از کلام‌الله مجید آغاز شد، با سخنرانی، ارائه‌ی برنامه‌ها و ارائه پریزینتشن ادامه یافت.

به گفته‌ی سخنرانان و متخصصین اشتراک کننده دراین سمینار، حل مشکل ترانسپورتی شهروندان از اموری است که می‌تواند بار بزرگی را از دوش آنان بردارد.

این سخنرانان هم‌چنین بر حل این معضل‌ها با استفاده روش‌های به‌روز و علمی تاکید کرده و نقش دانشجویان را در این راستا پراهمیت دانستند.

آقای انجینیر الیاس‌الدین جلال؛ مشاور شهرداری کابل در امور ترانسپورت عامه  در مورد موضوع “طرح‌ها و برنامه‌های شهرداری کابل برای بهبود ترانسپورت شهری”، جناب آقای دکتر سید علی اقبال؛ استاد دانشگاه و کارشناس توسعه‌ی شهری با موضوع “چالش‌ها و مشکلات ترانسپورتی شهر کابل” آقای احمد مؤمنی دانشجوی انجینیری دانشگاه خاتم‌النبیین(ص) و آقای انجینیر امان‌الله مشال؛ ماستر طراحی شهری با ارائه “پرزنتیشن‌ها” در این برنامه اشتراک داشتند.

استاد روشن، ریاست محترم دانشکده انجینیری ضمن خوش‌آمدگویی به مهمانان، این سمینار را قدمی هرچند کوچک، در راستای حل علمی مشکلات ترانسپورتی شهر کابل عنوان کرده و بر نقش ارزشمند و با اهمیت متخصصین، عالمان این رشته، دانش‌پژوهان و دانشجویان تاکید کرد.

انجینیر الیاس‌الدین جلال، اما بر واقع‌بینی و مطابقت طرح‌ها با شرایط جغرافیایی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و نیز مطابقت با تراکم جمعیت و و سایط نقلیه تاکید کرد و طرح‌های پرهزینه، نابجا، وقت‌گیر، نامناسب و طرح‌هایی را که با تراکم وسایط نقلیه و جمعیت مطابقت ندارند را نادرست و بی‌مورد دانست.

وی هم‌چنین گفت، شهر کابل تراکم و ازدهام و نیز ظرفیت تطبیق بسیاری از طرح‌هایی را که در شهرهای مدرن دنیا هست را ندارد و برای شهر کابل باید طرح‌هایی مد نظر گرفته شود که از همه لحاظ، یعنی، شرایط اجتماعی، تراکم وسایط، ظرفیت، بودجه، زمان، مناسب بودن، قابل اجراء بودن و …، در آن رعایت شده باشد.

وی هم‌چنین پرزینتشنی را ارائه کرد که مورد استقبال بسیار زیادی از سوی مهمانان این سمینار و دانشجویان قرار گرفت.

آقای دکتر سید علی اقبال؛ استاد دانشگاه و کارشناس توسعه‌ی شهری با موضوع “چالش‌ها و مشکلات ترانسپورتی شهر کابل” از دیگر سخنرانان این سمینار بود.

آقای اقبال نیز بر نقش پراهمیت سمینارهای علمی در این راستا تاکید کرد و شرکت دانشجویان را درچنین محافلی بسیار با اهمیت دانست.

او گفت، برگزاری این سمینارها باعث کم شدن فاصله میان بخش‌های آموزشی و اداری شده و دانشجویان به‌صورت ملموس‌تر و بهتر می‌توانند با مسایل علمی انجینیری و به‌خصوص مسایل عینی شهر آشنا شوند و با دید بازتری وارد عرصه‌ی عمل در جامعه شوند.

در این سمینار هم‌چنین انجینیر الیاس‌الدین جلال، دکتر سید علی اقبال، انجینیر مشال، و آقای مؤمنی پرزنتیشن‌های خود را که درآن مسایل علمی مربوطه، با ارقام و آمار و طرح‌ها و برنامه‌ها آمیخته شده بود ارائه کردند که مورد استقبال خوبی واقع شد.

قابل یادآوری است که محتویات این سمینار در آمریت تحقیقات برای استفاده دانشجویان موجود می‌باشد.