سمینار “عاشورا محور وحدت امت اسلامی” به مناسبت فرا رسیدن عاشورای حسینی

سمینار علمی فرهنگی “عاشورا محور وحدت امت اسلامی” به مناسبت فرا رسیدن عاشورای حسینی در دانشگاه خاتم‌النبیین(ص) برگزار گردید.

در این سمینار که از سوی آمریت تحقیقات و آمریت فرهنگی و  انجمن دانشجویی این دانشگاه برگزار شده بود، شخصیت‌های بسیاری پیرامون حادثه عظیم عاشورا از جوانب مختلف صحبت نمودند.

استاد محمد محق، مشاور ریاست جمهوری، دراین سمینار از بعد تاریخی این قضیه صحبت‌هایی داشته و نگاهی تاریخمندانه به آن داشت.

قنبرعلی تابش شاعر پرآوازه کشورمان، نیز از بعد ادبی وارد شده و شعری در این موضوع سروده بود که آن را ارائه کرد.

بعد از وی دکتر علی‌رضا اخلاقی استاد دانشگاه، با محوریت “عاشورا؛ جوانان و نیازهای دنیای امروز” سخنران این مجلس بود.

عبدالباقی امین استاد دانشگاه نیز که از دیگر مهمانان و سخنرانان محفل بود، “عاشورا؛ اندیشه اصلاحی و مبارزه با فساد” را مورد بحث گرفت.

دکتر عبدالقیوم سجادی، ریاست دانشگاه خاتم‌النبیین(ص) نیز با موضوعیت “عاشورا؛ محور وحدت امت اسلامی” بیاناتی داشتند.

رییس دانشگاه خاتم‌النبیین(ص) در صحبت‌های خود اشاره داشتند که حرکت اصلاحی امام حسین(ع) درواقع همان ادامه راه جد بزرگوارش حضرت محمد(ص) و پدر گرامی‌شان حضر علی(ع) بود.

تاکید اصلی وی بر الگو گیری از مکتب عاشورا وعمل امام حسین(ع) و یارانش در این روز، برای حل مشکلات امروزی جامعه اسلام و به‌خصوص افغانستان بود.

دکتر سجادی در بیانات خود گفتند؛ حضرت پیامبر(ص) جد بزرگوار حضرت امام حسین(ع) حرکت خود را اصلاحی اعلام کرده و حضرت علی(ع) پدر امام حسین(ع) نیز در مناجاتی با خدای خود هدف از سیاست و قدرت را ابزاری برای دستیابی به اهدافی  چون؛ آشکارسازی نشانه‌های دین؛ اصلاحات در جامعه‌ی اسلامی؛ امنیت در بلاد اسلامی و اقامه‌ی حدود خداوند.

او در ادامه گفت؛ حسین‌ بن علی(ع) نیز با ادامه راه و اهداف جدش بزرگوار و پدر گرامی خویش، خروج خود را برای اصلاح در انحرافاتی که در دین اسلام به‌وجود آمده بود و کج‌روی‌های رواج یافته در زمان یزید و مبارزه با فساد با روش امر به معروف و نهی از منکر اعلام داشت.

به گفته‌ی دکتر سجادی؛ امام حسین(ع) الگوی رفتاری خود را در رسیدن به این هدف الگوی رسول‌الله(ص) می‌دانست و امام حسین(ع) می‌فرمود که من می‌خواهم سیره پیامبر را احیاء کنم و سیره پیامبر گرامی اسلام این نیست که قدرت ابزاری شود برای اشرافی‌گری، ایجاد روابط قومی و خویشاوندی در حکومت‌داری، بلکه سیره‌ی پیامبر بزرگ اسلام این است که در حکومت اسلامی، تمام امت اسلامی به عنوان شهروندان از امتیازات و حقوق مساوی و برابر برخوردارند و غیر از آن انحراف است و حکومت اسلامی باید در خدمت امت اسلامی باشد و امنیت را تامین کرده، حافظ جان و مال و ناموس مردم باشد.

ریاست دانشگاه خاتم‌النبیین(ص) در ادامه گفت؛ محدود کردن عاشورا در مذهب و فرقه‌ای خاص، جفا در حق عاشورا و پیام عاشورا و امام حسین(ع) است، چون پیام عاشورا مربوط به فرقه و مذهب خاص نیست و ن اهداف عاشورا محدود به آن است، بلکه پیام عاشورا و مکتب عاشورا تفکر و مفکوره‌ای انسانی و متعلق به بشریت است و ازاین روست که اندیشمندان و عالمان و برزگان دیگر ادیان و فرق غیر مسلمان هم عاشورا را تجلیل و تکریم می‌کنند و الگوی عاشورا را برای بیرون فت از مشکلات پیشنهاد می‌کنند.

دکتر سجادی در ادامه گفت، در راس همه، امت اسلامی امروزه نیازمند آن است که تمام فرق مسلمانی را که اعتقاد به آیین توحیدی و رسالت پیامبر گرامی دارند، به انسجام و وحدت برسند.

او ابراز داشت که دین اسلام، برای جوان امروز، دین وحشت و دهشت معرفی شده و این رسالت تمامی ما و به خصوص علمای گرامی است که با الهام از تفکر عاشورایی که اجازه نداد الگوی عملی پیامبر گرامی اسلام با بدنامی مواجه شود، دست در دست هم داده اجازه ندهیم این دین آسمانی که همراه با  رحمت و حکمت و جدال احسن است به‌عنوان دین ناروا و حراس‌افگن معرفی شود.

مولوی حسام‌الدین حسام، رییس محترم شورای اخوت اسلامی نیز که از دیگر مهمانان و سخنرانان مجلس بود؛ راه و خط امام حسین(ع) را ادمه‌ی خط انبیاء دانسته و بر شناخت این خط تاکید کرد.

وی که با محوریت موضوع “عاشورا؛ دفاع از ارزشهای دینی” سخن می‌گفت ابراز داشت؛ از ابتدای بشریت تا کنون دو خط همواره وجود داشته است؛ یک خط و راه فرعونیت و یک راه پیامبران، و راه یزید راه فرعونیت و راه امام حسین(ع) ادمه‌ی راه انبیاء است.

مولوی حسام در ادامه به جهاد مسلمانان در طول تاریخ اشاره کرد و گفت، جهاد عقب‌گرد نیست، بلکه جلوگیری از تمدن‌سوزی است و اگر عده‌ای که ناحق و باطل هستند توسط عده‌ای که حق هستند ساقط نشوند همه‌چیز به فساد کشانده خواهد شد و از‌این‌روست که امام حسین(ع) به تاکید قرآن عمل نمود.

او گفت؛ امروزه نبود قدرت بازدارنده در برابر امریکا باعث شده که سوریه و عراق و…، با چنین وضعیتی روبه‌رو شود و امروزه نبود قدرت بازدارنده در کشور نیز باعث شده تا خونریزی‌ها بوجود آید و باید قدرت بازدارنده حق طلب حسین‌وار بیاید و حق را پابرجا کند و تا این اتفاق نیافتد همین وضع ادامه خواهد داشت.

این محفل از وجود ارزشمند دکتر محمدوحیدبینش، استاد دانشگاه و دانشمند خوب کشور نیز بهره جست و از سخنان این عالم نیز استفاده کرد.

موضوع سخنرانی دکتر بینش با محوریت “عاشورا؛ زن و سیاست” بود و وی به نقش حضور زنان در تاریخ اسلام و به‌خصوص در زمان حضرت پیامبر گرامی اسلام(ص) و بعد از آن در زمان امام حسین(ع) و روز عاشورا و واقعه‌ی عاشورا و نقش مهم زن بعد از این واقعه اشاره کرد و این بحث را با چند محور فرعی ادامه داد.

او به شیوه خاص بیعت زنان در بیعت عقبه و اهمیت آن در آن مقطع، دفاع از حق  مسولیت‌پذیری، با توجه به موضوع دموکراسی امروز و مشارکت زنان و اشاره به مشورت پیامبر گرامی و احترام به مشوره‌ی آنان از سوی پیامبر به خصوص در صلح حدیبیه و مشوره ام سلمه همسر گرامی حضرت پیامبر(ص)، پذیرش پناهندگی از سوی یک زن در قضیه پناهنده‌ پذیری از سوی ام هانی، خواهر حضرت علی(ع) و دختر ابوطالب، درفتح مکه به وسیله سپاس اسلام، نقش زنان در جنگ و استفاده از آنان برای مداوای بیماران و زخمیان از سوی پیامبر گرامی اسلام، حضور اجتماعی زنان، به طوری که زنان در نماز جماعت پشت سر حضرت رسول(ص) نماز می‌خواندند و مساله و احکام می‌پرسیدند و هم‌چنین به تعلیم علم می‌پرداختند و مراوده سالم و خوب برای آگاهی از امور سیاسی و فرهنگی داشتند، اشاره کرد و گفت، این موارد نشان می‌دهد که زنان جایگاه پذیرفته شده‌ی مهمی دارند.

او در ادامه، به نقش و حضور بسیار مهم زن در حادثه‌ی عظیم عاشورا اشاره کرد و نقش حضرت زینب(س) و دیگر زنان دراین حادثه را بسیار با اهمیت عنوان کرد.

وی با اشاره به احادیث اهل سنت و اهل تشیع، گفت، ازاین احادیث حق بودن قیام امام حسین(ع) ثابت شده و در آن حرفی نیست و گفت، در مقابل این قیام برحق تلاش‌هایی از سوی یزید صورت گرفته که بسیار خطرناک بود.

ازآن جمله اینکه؛ ۱- یزید تلاش کرد تا امام حسین(ع) را یاغی معرفی کند که بسیار خطرناک بود ممکن بود مردم فریب بخوردند؛ ۲-  تلاش کرد تا امام حسین(ع) را تفرقه‌افگن معرفی کند و این عمل نیز آن زمان زمینه داشت؛ ۳ – یزید تلاش کرد حکومت خود را حق جلوه دهد.

ولی حرکتی که زنان و در راس آن حضرت زینب کبری(س) داشتند، هرسه زمینه را به خاک زدند.

دکتر بینش گفت، ازاین‌روست که باید گفت، آنان که رفتند کاری حسینی کردند و آنان که ماندند باید کار زینبی کنند وگرنه یزیدی‌اند.

او در ادمه زنان قهرمان افغانستان را نیز یادآور شد و گفت در کشور ما نیز زنان بسیار والایی بودند که نمونه‌های خوبی در پیروی و الگوگیری از حضرت زینب کبری(س) بودند.

این محفل با ذکر یاد و نام شهدای عاشورای حسین(ع) به پایان رسید.