سمینار علمی “دست‌آوردهای علمی در عرصه قابلگی”

ثور ۱۶, ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۲:۲۴

1

سمینار عملی” دستآوردهای علمی در عرصه قابلگی” در تاریخ ۱۵/۲/۱۳۹۶ در سالن کنفرانس‌های دانشکده طب دانشگاه خاتم‌النبیین‌(ص) برگزار شد.

در این سمینار که به مناسبت روز جهانی قابلگی برگزار شده بود، تعداد زیادی از اساتید، دانشجویان، فعالان و متخصصین در این عرصه، در و مسوولین دانشگاه، شرکت داشتند.

دکتر عبدالقیوم سجادی رییس دانشگاه خاتم‌النبیین(ص) که از سخنرانان این محفل بود، ضمن تبریک فرارسیدن این روز به متخصصین عرصه‌ی قابلگی  دانشجویان این بخش، در صحبت‌های خود، تلاش‌ها و فعالیت‌های قابله‌ها را برای نجات جان انسان‌ها بسیار هائز اهمیت خوانده و با تکیه بر آیه‌ای قرآن عظیم‌اشان، نجات جان انسانی را مصادف با نجات جان بشریت دانست.

وی هم‌چنین با توجه به وضیت نامناسب صحی در نقاط مختلف کشور، ضرورت حضور قابله‌های متخصص و متعهد را ضروری دانسته و افزود، “هرچند خدمت گزاری به جامعه ارزشمند است، اما زمانی که از جامعه‌ای مثل افغانستان با وضعیت مورد توجهی که دارد، مطرح باشد، ارزش و قدر بسیار بلمندتری خواهد داشت.

رییس دانشگاه خاتم‌النبیین (ص) هم‌چنین اضافه نمود که؛ اگر قرار باشد در جهان هدیه‌ای به پاس خدمت قابله‌ها به این قشر اعطا شود، مستحق‌ترین آن‌ها قابله‌ها در افغانستان است.

وی ابراز امیدواری کرد که با تلاش‌ها در این عرصه شاهد روزی باشیم که انقلاب علوم صحی در کشور روی داده باشد و بتوانیم در این بخش موفق ظاهر شویم.

دکتر سجادی هم‌چنین تلاش در بخش صحی را در دانشگاه خاتم‌النبیین(ص) با اهمیت عنوان نموده و گفت؛ باید تلاش شود تا بخش صحی این دانشگاه، در سطح کشور و منطقه معیاری و بلندمرتبه باشد.

سرکار خانم داکتر مبشر، نماینده سازمان صحی جهان بخش افغانستان (WHO) نیز که از اشتراک کنندگان این مجلس بود، ضمن بیان آمارهای بالای مرگ و میر مادران به هنگام زایمان، عنوان نمود که بخش عمده این مرگ ومیرها در کشورهایی است که از وضعیت صحی نامناسبی برخوردارند که متاسفانه افغانستان نیز جزء این دسته است.

داکتر توراین بختیاری، خانم دکار عرفان، نماینده‌ی دانشکده نرسینگ (پرستاری) و قابلگی پوهنتون کابل، سرکارخانم فاضلی، نماینده دانشکده‌ی قابلگی دانشگاه رابعه‌ی بلخی، خانم فاضله هزاره، نماینده دانشکده قابلگی دانشگاه اهل بیت(ع) و نماینده شفاخانه فردوس و سرکار خانم مارینا جلالی از مهمانان این محفل بودند.

دراین سمینار هم‌چنین آمارهای مختلف در مورد وضعیت صحی زنان افغانستان و به خصوص بخش‌هایی زایمان و مواردی از این قبیل ارائه شد و به نکات مهمی در زمینه اشاره گردید.

این سمینار با سخنرانی دکتر سیدیوسف موسوی، معاونت علمی تدریسی دانشگاه خاتم‌النبیین(ص)  خاتمه یافت.