فراخوان مقاله علوم پزشکی

ثور ۳, ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۲:۵۱

 

فراخوان مقاله علوم پزشکی

راهنمای نگارش مقالات برای نویسندگان فصلنامه 

 

۱)اهداف و زمینه فعالیت

فصلنامه‌ی «علوم پزشکی دانشگاه خاتم‌النبیین‌(ص) »یک نشریه‌ی رسمی علمی- پژوهشی دانشکده‌ی علوم پزشکی دانشگاه خاتم‌النبیین(ص) است که اقدام به انتشار مقالات علمی-پژوهشی در زمینه‏‌های مختلف علوم پزشکی مانند، فیزیولوژی، ژنتیک پزشکی، بیوتکنولوژی پزشکی، بیوشیمی بالینی، فیزیک پزشکی، هماتولوژی، علوم تشریح، ایمنولوژی، آمار زیستی و … می‌نماید.  در حال حاضر اولین شماره از آن به‌صورت فصلنامه به چاپ رسیده و دومین شماره‌ی آن نیز در دست چاپ می‌باشد. زبان رسمی فصلنامه، فارسی به ‌همراه خلاصه انگلیسی است.

فصلنامه­‌های علمی-پژوهشی دانشگاه خاتم‌النبیین(ص) در سه زمینه‌ی؛ علوم انسانی، علوم پزشکی و علوم حرفه­‌ی فنی با هدف تولید دانش، ارتقای ظرفیت­های تحقیقات علمی و تقویت روحیه‌ی پژوهشگری در اساتید و دانشجویان و …، هرسه ماه یکبار منتشر می­گردد. این فصلنامه­‎ها فعلا تنها به زبان فارسی می­باشد که انشاالله در آینده حاوی مقالاتی به زبان­های پشتو و انگلیسی نیز خواهد بود.

۲) ضوابط پذیرش و راهنمای نگارش مقالات

۲-۱٫ مقالات باید پژوهشی و حاصل تحقیق نویسنده یا نویسندگان بوده و تعهد کنند که مقاله همزمان به سایر مجلات ارسال نشود و تا قبل از دریافت پاسخ نهایی نیز اقدام به ارسال آن ننمایند.

هم‌چنین مقالات باید در صفحات A4 با فاصله تقریبی میان سطور Single و قلم فارسی بی لوتوس (B Lotus) سایز ۱۲ نازک  در متن و تایتل بی لوتوس ۱۶ نوشته و قلم انگلیسی (Times New Roman) درقالب Word تنظیم گردد.

۲-۲٫ مقالات قابل چاپ در فصلنامه به ۲ نوع تقسیم می‌شوند:

الف- مقالات کامل پژوهشی: مقالات علمی- پژوهشی با حداقل حجم ۳۵۰۰ کلمه (یا معادل آن)؛

ب- مقالات مروری (Review Article) از اشخاص مجرب، با بصیرت کامل از موضوعی خاص؛

۲-۳٫ مقالات ارسالی باید دارای صفحه عنوان، چکیده، مقدمه، مواد و روش‏ها، نتایج، بحث و منابع باشد.

۲-۳-۱٫ صفحه عنوان: این صفحه باید شامل عنوان کامل مقاله (حداکثر ۱۰ کلمه)، اسامی کامل تمامی نویسندگان، آخرین مرتبه علمی و آدرس آن‏ها و هم‌چنین آدرس، شماره تلفن، ایمیل نویسنده یا نویسندگان مسئول باشد. این اطلاعات باید هم به زبان فارسی و هم به زبان انگلیسی آورده شود.

۲-۳-۲٫ چکیده‏‌ها: باید حداقل ۲۰۰ الی حداکثر ۳۰۰ کلمه باشد و بایستی  به‌صورت مختصر محتوای مقاله (مقدمه، مواد و روش‌ها، بحث و نتیجه‌گیری) را شامل شود.

نویسندگان بایستی توجه داشته باشند که چکیده‌ی محتوای مقاله را به‌‏طور دقیق منعکس کنند و به دو زبان فارسی و انگلیسی نوشته شود.

۲-۳-۳٫ واژه‌‏های کلیدی: (۳- ۵ عدد) باید منطبق بر  Medical Subject Headings (MeSH) در. (www.ncbi.nlm.nih.gov/mesh) باشد

۲-۳-۴٫ مقدمه: این بخش هدف، بنیان و پایه کار را به‌‏طور مختصر بیان می‏کند. این بخش نه مروری بر مقاله به‌‏طور گسترده و نه حاوی داده‏‌ها و نتایج مطالعه است.

۲-۳-۵٫ مواد و روش‌‏ها: این بخش شامل روش، تحلیل، ارزیابی، مشاهده یا آزمایش کامل و دقیق است. اگر در مقالات مربوط به رشته‌ی پزشکی و فنی، دستگاهی استفاده شده، نام کارخانه و آدرس باید در پرانتز ذکر شود. اگر روش مورد استفاده ثابت شده است منبع آن ذکر شود ولی اگر روش جدیدی است، اطلاعات کافی ارایه شود به‏‌طوری که محققین دیگر قادر به اجرا کردن آن باشند. اگر دارویی استفاده شده، نام عمومی، دوز و طریقه مصرف آن باید ذکر شود. برای بیماران، سن، جنس، همراه با میانگین سن ± انحراف معیار باید ذکر شود. روش آماری باید ذکر شده و تمام برنامه‌‏های کامپیوتری عمومی مورد استفاده باید نام برده شود. سیستم اطلاعاتی مورد استفاده باید به‌طور واضح ذکر شود.

۲-۳-۶٫ نتایج: این بخش باید به‏‌صورت متن، جداول و تصاویر ارایه شود. محتویات جداول نباید تماماً در متن تکرار شده باشد ولی ارجاع به شماره جداول و تصاویر در متن ضروری است. اصول علمی (گزارش عدد با درصد، گزارش میانگین با حدود اطمینان، …)  نتایج ارائه می‌شود. نمودارها و تصاویر با وضوح (۳۰۰ dpi) و اعداد و توضیحات داخل شکل‌ها، نمودارها و جداول به فارسی ارسال شود. در هر جدول عنوان آن بالای جدول ذکر شود و شکل‌ها در زیر آن. نمودارها و شکل‌ها مي‌توانند به‌صورت رنگي و يا سياه و سفيد باشند، اما در هر دو صورت، جزييات آن‌ها باید قابل تشخيص باشد.درفرمول‌ها و روابط رياضي، متن فرمول‌ها به‌صورت چپ‌چين در يك يا چند سطر نوشته شود. همه‌ی متغيرها و اعداد به‌كار رفته در آنها با فونت Times New Roman ، با اندازه‌ی ۱۰ کم رنگ تايپ شوند و همه‌ی فرمول‌ها به‌ترتيب از ۱ شماره‌گذاري شوند.

۲-۳-۷٫ بحث: این بخش یافته‌‏های ارایه شده و تفاوت‏ها و تشابهات این یافته‏‌ها با سایر تحقیقات انجام شده در این زمینه توسط سایر محققین را در بردارد. داده‏‌ها با ‏جزئیات فراوان نباید دوباره در قسمت بحث تکرار شود. جنبه‏‌های جدید و مهم مطالعه و نتایجی که از آن‏ها به‏دست می‏آید در این قسمت مورد تأیید قرار می‏گیرد. باید در این قسمت ذکر شود که آیا فرضیه اشاره شده در مقاله درست است، اشتباه است یا هیچ نتیجه‏‌ی به‏‌دست نیامده است.

۲-۳-۸٫ تشکر و قدردانی: به اسامی افرادی مانند تأمین کننده‏ه‌ای کمک تکنیکی، دستیاران تألیف و رئیس گروه (بابت کمک‏‌های عمومی) و … بایستی در این قسمت اشاره شود. هم‌چنین باید منابع مالی تامین کننده بودجه تحقیق و هم‌چنین ذی‌نفعان مالی نظیر تأمین کنندگان منابع و بودجه‏‌ها، مشارکت کنندگان یا سازمانی که ممکن است از طریق انتشار مقاله مورد نظر سود برده یا متضرر شود در قسمت تشکر و قدردانی ذکر شود.

۲-۳-۹٫ منابع: تمامی مقالات باید دارای منابع مرتبط باشد و نویسندگان می‏بایست درستی منابع مورد استفاده را تأیید نمایند و منابع به‌راحتی قابل بازیابی در سایت‏های معتبر باشد. کلیه منابع بایستی به زبان انگلیسی نوشته شود و در متن مقاله داخل پرانتز شماره‌گذاری و در انتهای مقاله به‏‌ترتیب شماره آورده شود. رفرنس‌دهی باید براساس فرمت Vancouver تنظیم گردد. به‌عنوان مثال:

مقاله:

ﻧﺎم ﺧﺎﻧﻮادﮔﯽ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪه (ﻓﺎﺻﻠﻪ) ﺣﺮف اول ﻧﺎم ﮐﻮﭼﮏ (نقطه) ﻋﻨﻮان ﻣﻘﺎﻟﻪ (ﻧﻘﻄﻪ) ﻧﺎم ﻣﺠﻠﻪ (ﻓﺎﺻﻠﻪ) ﺳﺎل اﻧﺘﺸﺎر (ﻓﺎﺻﻠﻪ) (ﻣﺎه); ﺟﻠﺪ ﯾﺎ دوره اﻧﺘﺸﺎر (ﺷﻤﺎره : ) ﺷﻤﺎره ﺻﻔﺤﺎت.

Vega KJ, Pina I, Krevsky B. Heart transplantation is associated with an increased risk for pancreatobiliary disease.Ann Intern Med 1996 Jun1;124(11):980

کتاب:

ﺑﺮای ﻫﻤﻪ‌ی وﯾﺮاﺳﺘﺎران: ﻧﺎم ﺧﺎﻧﻮادﮔﯽ  –  ﺣﺮف اول ﻧﺎم ﮐﻮﭼﮏ (ﮐﭙﯿﺘﺎل ) ﻫﺮ ﯾﮏ ﺑﺎ ﮐﺎﻣﺎ از دﯾﮕﺮی ﺟﺪا ﺷﻮد.Editors .  ﻋﻨﻮان ﮐﺘﺎب .ﻣﺤﻞ اﻧﺘﺸﺎر :ﻧﺎﺷﺮ؛ ﺳﺎل اﻧﺘﺸﺎر .

Norman IJ, Redfern SJ, editors. Mental health care for elderly people. New York: Churchill Livingstone;1996

۴- سایز و نوع فونت در مقالات باید بر اساس جدول زیر تهیه گردد.

جدول خلاصه نوع و اندازه قلم­‌هاي مورد نياز براي تدوين مقالات فارسي

عنوان قلم (فونت) اندازه نوع قلم
عنوان مقاله B  Zar ۱۶ پررنگ
نام و نام خانوادگي B Lotus ۱۲ نازک
مشخصات نويسندگان B Lotus ۱۱ نازک
نشانی پست الکترونيکي نويسندگان Times New Roman ۱۰ نازک
عنوان بخش­‌ها B Zar ۱۲ پررنگ
عنوان زير بخش‌­ها B Zar ۱۱ پررنگ
متن چکيده و واژگان کليدي B Lotus ۱۲ نازک
متن اصلي B Lotus ۱۲ نازک
زير نويس فارسي B Lotus ۱۰ نازک
زير نويس لاتين Times New Roman ۹ نازک
عنوان جدول ها، شکل ها و نمودارها B Lotus ۱۰ پررنگ
متن فارسي درون جدول ها B Lotus ۱۰ نازک
متن لاتين درون جدول ها Times New Roman ۹ نازک
منابع و مراجع فارسي B Lotus ۱۱ نازک
منابع و مراجع لاتين Times New Roman ۱۰ نازک

یک کامنت: “فراخوان مقاله علوم پزشکی

نظرات بسته شده اند