تجلیل از روز معلم، در شعبه غزنی پوهنتون خاتم النبیین(ص)

میزان ۱۵, ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۷:۵۹
از روزجهانی گرامی داشت از مقام معلم، در شعبه غزنی پوهنتون خاتم النبیین(ص) تجلیل به عمل آمد، این محفل با حضور عبدالکریم متین والی ولایت غزنی، مسئولین امنیتی، روسای ادارات، رسانه های غزنی، ریاست شعبه غزنی جناب استاد حسین حبیبی، اساتید این مرکزعلمی، دانشجویان و دیگر مهمانان در ساختمان شماره (۲) برگزار گردید.

این محفل در دو قسمت برگزار شد، قسمت اول:‌  برنامه های متنوع، قرآئت قرآن، پخش سرود ملی، شعر طنز، پارچه تمثیلی، گروه سرود پشتو و دری، سخنرانی وقسمت دوم توزیع دیپلم های دوره لیسانس، اهدای لوح تحسین و تحفه که از سوی پوهنتون خاتم النبیین(ص) برای اساتید این شعبه درنظر گرفته شده بود و تقدیر از مقام های اول، دوم و سوم تیم های والیبال و دعائیه پایان یافت.

اولین سخنران این محفل استاد حسین حبیبی رئیس شعبه غزنی این پوهنتون بود، که در باره مقام، منزلت وجایگاه معلم صحبت نمود و متذکر شد، نقش معلمان در جامعه اساسی ومهم است، زیرا دو امر خطیر یکی علم و فرهنگ اسلامی دیگری نسل جدید جامعه  به عنوان امانت در اختیارآن ها سپرده می شود؛ نگهداری وحراست از آن دو نیاز به فداکاری و تلاش های زیاد دارد.

معلمانی می تواند از عهده این امر مهم برآید که دارای دو ویژگی تعهد و تخصص باشد. برهمین اساس پوهنتون خاتم النبیین در سال ۱۳۸۷ با اهداف زیر:‌ تامین کدرهای مسلکی، تقریب مذاهب و اخوت اسلامی،‌ تعهد و تخصص، آموزش معیاری همراه با پژوهش، تربیت نیروهای مسلکی، تاسیس شد.

اینک بعد از ۹ سال فعالیت های موفقیت آمیز  درکابل، غزنی و جاغوری، دارای شفاخانه کدری، دوره ستاژ محصلین طب و قابلگی در خارج از کشور، توسعه و انکشاف لیسانس و دوره ماستری، کمیته تضمین کیفیت و امضاء‌ تفاهم نامه همکاری با پوهنتون های بیرون از کشور می باشد.

ریاست شعبه غزنی این پوهنتون در پایان سخنانش افزود: توقع ما از محصلین این است که نگاه شان به پوهنتون نگاه ابزاری نباشد، فارغ از هر ذهنیت بدنبال آموزش، تحقیق و پژوهش باشند، در درس های شان  به صورت جدی و منظم شرکت نمایند و در اخیر به محصلین توصیه نمود که درد تحصیل لحظه ای است وتمام می شود واما بی توجهی به تحصیل درد است که تا پایان عمر استمرار می یابد.

در ادامه برنامه رؤسای دانشکده ها حاجی محمدرحیمی رئیس دانشکده علوم سیاسی، سید براتعلی نقوی رئیس دانشکده اقتصاد ومدیریت، داکتر حسین عرفانی رئیس دانشکده طب، بر اهمیت معلم و بزرگداشت از مقام معلم صحبت نمودند.

یکی از سخنرانان دیگر محفل، انجنیر عبدالکریم متین والی ولایت غزنی بود، والی غزنی ضمن تبریک روز معلم برای تمام معلمین کشور، افزود شما محصلین بار ویرانی عنقریب چهل سال جنگ را بدوش دارید، وظیفه شما ترقی و پیشرفت جامعه است،‌ شما میراث دار سلطان محمود غزنوی هستید، برای احیاء دو باره دوره غزنویان تلاش نمایید.

درپایان برنامه،‌ محصلین که دیپلم های شان از وزارت تحصیلات عالی آماده شده بود توزیع و نیز  لوح تحسین و تحفه که از سوی پوهنتون برای اساتید در نظر گرفته شد، اهدا گردید، همچنان تقدیر از برنده گان مسابقات ورزشی والیبال، تیم های اول (تیم دانشکده طب)‌ وتیم دوم (دانشکده اقتصاد سمستر پنجم)‌ و تیم سوم (دانشکده اقتصاد سمستر هفتم)‌ صورت گرفت و برنامه با دعائیه مولوی رمضان استاد ثقافت اسلامی این پوهنتون خاتمه یافت.

جادارد از همکاران فرهنگی که دراین محفل ما را یاری رساندند، سپاس و قدردانی به عمل می آید.

آمریت فرهنگی_تربیتی غزنی