دانشکده کامپیوترساینس

۱-  اعضای هیئت علمی دانشکده

 

۱-  استاد سید محمد شریف شاکر             shakir                              

سمت: سرپرست دانشکده کامپیوترساینس

تحصیلات

 • ماستری رشته ریاضی دانشگاه پونه کشور هندوستان
 • لیسانس رشته ریاضی دانشگاه کابل
 • دیپلوم مدیریت مالی کشور هندوستان
 • دیپلوم زبان انگلیسی از کورس زبان ستاره، کابل
 • تکمیل کورسهای مدیریتی (ریمو) وزارت معارف، کابل

سابقه تدریس

تدریس دردانشگاه پیام نور، هرات

تدریس در مؤسسه تحصیلات عالی خواجه عبدا… انصاری(رح) ( دانشکده کامپیوترساینس، انجنیری، اقتصاد و مدیریت)

مضامین درسی

انالیز ریاضی، احتمالات، احصائیه، نظریه گراف، ریاضیات مجزا و تحقیق در عملیات

تقدیر نامه ها و جوایز

 • دریافت تقدیر نامه درجه دوم از طرف وزارت جلیله معارف
 • داشتن چندین تقدیر نامه از طرف ریاست پلان و بعضی مؤسسات همکاربا ریاست پلان وزارت معارف مانند CDP و غیره
 • دریافت تقدیر نامه و سرتیفیکیت از کورس (ریمو) وزارت معارف
 • دریافت لوح تقدیر از دانشکده ریاضیات دانشگاه پونه جهت فعالیت های آموزشی – فرهنگی
 • دریافت سرتیفیکیت زبان انگلیسی در بین محصلان خارجی از طرف ریاست دانشگاه پونه.
 • شرکت در دو کنفرانس بین المللی (IMS) در کشور هندوستان و اخذ سرتیفیکت
 • و داشتن بیشتر از ۳۰ جوایز، تقدیر نامه و سرتیفیکیت از مؤسسات فرهنگی دیگر در کابل و هرات

آثار

 • تدوین پایان نامه با موضوع میتود های ریاضی در فزیک(تابع بیسل)
 • ارایه دو مقاله علمی در مقطع ماستری در دانشگاه پونه با موضوع نظریه گراف و متروئید
 • ارایه سیمینار و مقاله علمی با موضوع ( Generating Functions Models in Applied Combinatorics ) در دانشگاه پونه کشورهندوستان
 • تهیه وتدوین چند جلد کتاب ریاضی ( ریاضی عمومی، انالیزریاضی، الجبر خطی، احتمالات) آماده چاپ

فعالیت های اجرایی

 • معاونت اداری – مالی مؤسسه خواجه عبدا… انصاری(رح)
 • ریاست پوهنحی کامپیوترساینس مؤسسه تحصیلات عالی خصوصی خواجه عبدا… انصاری(رح) به مدت سه سال.
 • سرپرست مؤسسه تحصیلات خواجه عبدا… انصاری(رح) در زمستان سال تحصیلی ۱۳۹۲٫

مامور رسمی مدیریت تاسیسات ریاست پلان وزارت جلیله معارف (وظایف کاری: جمع بندی نیاز مندی های ولایات، ارتقای مکاتیب به  سطوح متوسطه و لیسه، دارالمعلمین ها، لیسه شبانه در سطوح ولایات، بررسی و اجرای تمامی پرونده مکاتب خصوصی  در سطح ولایات کشور،  بررسی تمامی مکاتیب دولتی  با توجه  به فاصله، نسبت شاگر و استاد، توزیع بست های ولایات کشور با توجه به تعداد مکتب و شاگرد، همکاری و شرکت فعال در امور پروجکشن وزارت و همکاری با ریاست پلان استراتیژیک وزارت) به مدت دوسال.

 

۲-  معرفی مختصر  دانشکده کامپیوترساینس

دانشکده کمپیوتر ساینس دانشگاه خاتم النبیین(ص) در سال۱۳۹۰ با مجوز رسمی وزارت محترم تحصیلات عالی جمهوری افغانستان تأسیس و در بهار همان سال اقدام به جذب و پذیرش محصل نمود. این دانشکده به هدف تعلیم و تربیت نیروی انسانی مجرب و ماهر بصورت اساسی، پایه و اساس گذاری قوی در فراگیری علوم کمپیوتر، توسعه و مدیریت سیستم‏های نرم افزاری، ایجاد، طراحی و مدیریت شبکه‏های کمپیوتری در سطوح مختلف، تهیه، طراحی و مدیریت سیستم های معلوماتی، اجرای پروژه‏های صفحات وب، یادگیری زبانهای مختلف برنامه نویسی، سیستم‏های عامل و طراحی انواع الگوریتم‏ها از اهداف عمده و اساسی این دانشکده است. معیار اساسی این دانشکده تعلیم و تربیه جوانان به اساس شرایط کاریابی و بازارکار؛ مهم تر از آن به تدریس معیاری بخش‏های مختلف کمپیوترساینس توجه شده است. دانشکده کمیپوتر ساینس در این خصوص سخت تلاش نموده و متعهد است.

تعمیر و صنوف درسی

پوهنحئی کمپیوتر ساینس دانشگاه خاتم النبیین (ص) دارای تعمیر و اتاق های درسی مناسب و مجهز به وسایل آموزشی و آسایشی لازم می باشد. این پوهنحئی دارای تعداد ۳ صنف درسی و ۲ لابراتوارکمپیوتر و شبکه است که دارای امکانات خوب درسی مثل پروجکتور، وایت بورد، چوکی های مناسب و نور کافی می‌باشد.

تعداد استادان

در دانشکده کمپیوترساینس به تعداد ۸ نفر اساتید که شامل اساتید کدر و قرار دادی (خارج از کدر) فعالیت دارند که اکثریت مطلق آن درجه ماستری دارند. ضمنا دانشکده جهت تکمیل کدر علمی خویش، از اساتید خارج کدر علمی با تجربه و متخصص بصورت قراردادی بهره می‌گیرد.

اهداف آموزشی دانشکده کمپیوتر ساینس

 

‍          اهداف: هدف دانشکده کمپیوتر ساینس این دانشگاه، تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص برای فردای جامعه است که بصورت کوتا در زیر خلاصه می‏شود:

تعلیم و تربیت نیروی انسانی مجرب و ماهر بصورت اساسی، پایه و اساس گذاری قوی در فراگیری علوم کمپیوتر، توسعه و مدیریت سیستم‏های نرم افزاری، ایجاد، طراحی و مدیریت شبکه‏های کمپیوتری در سطوح مختلف، تهیه، طراحی و مدیریت سیستم های معلوماتی، اجرای پروژه‏های صفحات وب، یادگیری زبانهای مختلف برنامه نویسی، سیستم‏های عامل و طراحی انواع الگوریتم‏ها از اهداف عمده و اساسی این دانشکده است. معیار اساسی این دانشکده تعلیم و تربیه جوانان به اساس شرایط کاریابی و بازارکار؛ مهم تر از آن به تدریس معیاری بخش‏های مختلف کمپیوترساینس توجه شده است. دانشکده کمیپوتر ساینس در این خصوص سخت تلاش نموده و متعهد است.

معرفی محتوا

دوره تحصیل

دوره تحصیل در رشته کمپیوتر ساینس چهار سال را در بر می‌گیرد. برخی از محصلانی که در سمسترهای مختلف اوسط عالی کسب نمایند، امکان فراغت بعد از هفت سمستر را نیز دارند. برنامه چهار ساله دانشکده کمپیوتر ساینس جهت برآورده ساختن نیازهای قشر جوان طراحی شده است که دوره دوازده ساله تعلیمی را تکمیل نموده و به دنبال آموزش مسلکی و حرفه ای در زمینه شبکه ‏های کمپیوتری، مدیریت نرم افزار ، امنیت اطلاعات می باشند. راه ورود به این برنامه برای کسانی باز است که دارای آمادگی‌های آموزشی در زمینه‌های علوم مهندسی کمپیوتر، مهندسی نرم افزار، طراحی صفحات ویب، ایجاد پایگا های دیتا، مدیریت دیتا و مدیریت شبکه های کمپیوتری می‌باشند. البته دانش مقدماتی آن مباحث ریاضی، منطق ریاضی، الکترونیک، فزیک برق و زبان انگلیسی است که در دوران دوازه سال مکتب تعقیب گردیده است. به هر حال، یک برنامه دارای سرفصلها و محتویات آن اصولا در دسترس دانشجویانی قرار می گیرد که آمادگی علمی عالی و استعداد بالا برای موفقیت دارند. بنابراین، متقاضیان این برنامه تحت پروسه آزمون‌های ورودی انتخابی قرار گرفته و انتخاب می‌شوند.

علاوه از دروس تخصصی و مسلکی برنامه درسی دیگر نیز در دوران چهار سال تحصیلی تعقیب می گردد که شامل بخش های عمومی مثل زبان انگلیسی، ریاضیات، مطالعات اسلامی؛ تاریخ معاصر افغانستان و همچنان مهارت‌های عمومی در زمینه رشته کمیپوتر ساینس  می‌باشد. این برنامه ها جهت ارتقای سطح دانش مسلکی و عمومی در نظر گرفته است. با این برنامه درسی تلاش می گردد که افراد فارغ التحصیل در آینده منحیث افراد مسلکی وفنی باعث افتخار کشور خود و تحصیلات عالی کشور باشد.

تعداد کریدیت ها

برنامه لیسانس دانشکده کمپیوتر ساینس ۱۴۰ کریدیت در نظر گرفته شده است که از این مجموع حداقل ۱۳۶ کریدیت آن باید به روش مطلوب اجرا گردیده و در نهایت یک دانشجو فارغ التحصیل دوره لیسانس خواهد شد. قابل یاد آوری است که کریکولم درسی دانشکده با توجه به نیاز جامعه، سطح تحصیلی دانشجویان و بروز بودن مطالب توسط گروه متخصص در دانشکده باز بینی گردیده که تعداد مجموعی کریدت های فوق تغییر نماید.

سیستم آموزشی (نظام تعلیمی)

آموزش دوره لیسانس رشته کمپیوتر ساینس همانند سایر رشته‌ها در دانشگاه خاتم النببین(ص) مطابق سیستم «کریدیت» صورت می‌گیرد که جدیدترین و معیاری‌ترین سیستم تحصیلی در دنیا است. این سیستم تحصیلی مورد تأیید و تأکید وزارت تحصیلات عالی افغانستان نیز می‌باشد. براساس سیستم کریدیت، هر محصل در دوره لیسانس حدود ۱۳۶واحد درسی را طی ۸ سمستر(چهار سال تحصیلی) آموزش می‌بیند. هر کریدیت درسی، به مقدار درسی گفته می‌شود که محتوای آن طی ۱۶ ساعت آموزش داده می‌شود.

مضامین (کتگوری و فیصدی آن ها)

مضامین درسی رشته کمپیوتر ساینس مطابق به لایحه سیستم کریدت وزارت تحصیلات عالی به چهار کتگوری تقسیم می گردد:

 • مضامین عمومی و دانشگاه شمول.
 • مضامین اساسی.
 • مضامین اختصاصی.
 • مضامین اختیاری.

 ستاژ و سیر علمی

دانشجویان دوره لیسانس کمپیوتر ساینس، علاوه بر گذراندن دروس نظری، به تناسب مضامین، دوره های عملی و پروژه نیز دارند که مطابق سرفصل دروس برای هر عنوان درس برای دانشجو تعریف می گردد. علاوه از آن پروژه نهایی ( مونوگراف) نیز از طرف دانشکده برای دانشجویان تعریف گردیده که بیشتر جهت تحقق کارهای عملی در نظر گرفته شده است. بازدید از مراکز IT، مخابرات و سیستم های کمپیوتری و نرم افزاری نیز به یاد گیری و تعریف پروژه در نظر گرفته می شود.

تناسب کارهای عملی و نظری

این که محصل مطالب یک درس را  به خوبی فرا بگیرد نیاز دارد که موارد استفاده آنرا پیدا کرده و مطابق آن کار عملی را انجام دهد. به بیان دیگر شیوه های عملی را یافته بتواند. برای تناسب کارهای عملی با نظری مطابق سرفصل درسی کورس پلان تعریف می گردد. انجام کارهای عملی در لابراتوارهای کمپیوتر و تعریف پروژه های صنفی و کارخانگی و بالاخره پروژه نهایی درس در همان سمستر را عملاً به انجام برساند. تناسب نظری با دروس عملی در هر عنوان درس متفاوت است. اکثراً تناسب دروس نظریه با کارهای عملی در حدود ۶۰% نظری و ۴۰ % عملی خواهد بود.

روش های آموزش و تدریس

در دوره لیسانس رشته کمپیوترساینس، به تناسب مضامین در نظر گرفته شده، از روش‌های آموزشی مختلف استفاده می‌شود. ضمناً تلاش صورت میگیرد از روشهای آموزش فعال و شاگرد محوری بخوبی استفاده گردد. در مجموع روش‌های مورد استفاده در تدریس این رشته، یک یا ترکیبی از روش‌های ذیل می‌باشد.

۱- روش لکچر: این روش در مضامینی که بیشتر جنبه مبانی ” اساسات” و نظری دارند؛ استفاده می شود. به بیان دیگر مضامینی که نیاز است حجم زیادی از معلومات به محصلان منتقل شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، مفاهیم و مباحث بطور شفاهی به محصلان انتقال داده می‌شود.

۲- روش اکتشافی: بعد از انکه محصلان معلومات اولیه در مورد رشته را بدست آوردند و مبانی دروس را یاد گرفتند، زمان آن می‌رسد صنف درسی حالت فعال به خود بگیرد و دانشجویان به تفکر و یافتن پاسخ‌ها قبل از طرح پاسخ از جانب استاد واداشته شوند. برای تحقق این خواسته، از محصلان خواسته می شود که دانش‌ها و باورهای جدید را فعالانه بیاموزند و در طرح بحث و نقادی آن با استاد و هم کلاسی های خویش مشارکت نمایند.

۳- روش پرسش و پاسخ: برای اطمینان از یادگیری درست، بخشی از پروسه آموزش به پرسش و پاسخ از محصلان اختصاص داده می‏شود. این کار هم در مورد مباحث از قبل آموزش داده شده و در مورد مباحث جدید صورت می‌گیرد تا هم روحیه خلاقیت و تفکر در دانشجویان تقویت شود و هم بر اثر تکرار و بازگویی مباحث، زمینه نهادینه شدن آنها فراهم گردد.

۴- کار عملی در صنف: کارهای عملی بعد از تعریف مسئله و آشنایی با مطالب عمومی آن درس شروع می شود. بسیاری از کارهای عملی در صنف توسط استاد مضمون تعریف می گردد و در ادامه جهت آشنایی بیشتر سناریوهای مشابه از طرف استاد تعریف گردیده و محصلان به همکاری استاد کار عملی خویش را انجام میدهند.

۵- تحقیق و حل مسئله: در این روش، به تناسب توان محصلان به آنها موضوع داده می‌شود تا اطلاعات و معلومات خود را از طریق مطالعه و بررسی بیشتر افزایش دهند و نیز مسایلی جهت یافتن راه حل برای آنها پیشنهاد می‌گردد تا در فرصت زمانی داده شده، نتیجه کار خود را گزارش دهند.

۶- کار گروهی: در برخی مضامین اعضای صنف به گروه های خرد چند نفره تقسیم می‌شوند و به آن‌ها کار(پروژه) گروپی داده میشود. مسئولیت و امتیاز کار به همه تعلق می‌گیرد. این روش آموزش بعد از آشنایی ابتدایی با موضوعات درسی مانند حل یک مسئله، تحلیل و بررسی الگوریتم‏ها، پیاده سازی و عیار سازی یک سیستم، تطبیق سناریوی های سیستمی و غیره بصورت گروهی تعریف می گردد.

شیوه‌های ارزیابی محصلان

جهت ارزیابی محصلان تلاش صورت می گیرد که روش‏های ارزیابی محصلان بیشتر توزیع گردد. یکی از معیارهای آموزش فعال این است که محصلان به یکبار و یا دوبار ارزیابی نگردد بلکه محصلان به روشهای مختلف و به شیوه های مختلف ارزیابی گردد. ارزیابی محصلان در دوره لیسانس کمپیوتر ساینس با استفاده از روش های مختلف صورت می‌گیرد. از مجموع ۱۰۰ نمره‌ای که به هر مضمون به عنوان امتیاز تعلق می‌گیرد، با توجه به نوع درس( مبنای پروژه دارد یا خیر و یا کمتر پروژه کار می‏شود) ۵۰- ۶۰ درصد آن مربوط به امتحان کتبی پایان سمستر، ۲۰ درصد امتحان وسط سمستر می باشد. ضمناً درصدی های باقی مانده به بخش های دیگر مانند تحویل پروژه درس، کار گروهی، حضور منظم در صنف، انجام کار خانگی، فعالیت در داخل صنف و غیره به تشخیص استاد مربوطه، تعلق می‌گیرد.

نحوه توزیع نمرات در مجموع به شیوه ذیل می‌باشداز:

۱- حضور منظم در صنف با حفظ نظم عمومی ( ۵ %)

۲- ارائه کارخانگی و فعالیت‌هایی نظیر: سهیم شدن در پرسش و پاسخ در اوقات تدریس، سهیم شدن و وانجام دادن کارهای عملی در صنف از مضمون مربوطه (۵%)

۳- ارزیابی وسط سمستر: این ارزیابی بعد از هفته هشتم و یا نهم انجام می شود. (۲۰ %)

۴- ارزیابی پایان سمستر: این ارزیابی در ختم سمستر به صورت کتبی انجام می پذیرد. ( ۶۰%).

۵- ارزیابی از پروژه نهایی درس: تحویل پروژه نهایی درس که حد اقل یک هفته قبل از شروع امتحان نهایی از طرف استاد مربوطه تعریف می گردد. (۵% – ۱۰%).

۶- ارزیابی از کار گروهی: با توجه به نیازمندی کارهای عملی؛ در جریان سمستر بعضی کارهای گروهی توسط استاد مربوطه تعریف گردیده که در صورت انجام شدن ان توسط محصلان، هر عضو آن گروه مستحق نمره انفرادی است که شامل فقره اول و دوم میگردد.

 دیپارتمنت های دانشکده کامپیوترساینس

از آنجایی که یکی از اهداف دانشگاه، به روز رسانی محتوای آموزشی بر مبنای نیازمندی جامعه است در همین راستا دانشکده کامپیوتر ساینس سه دیپارتمنت را در نظر گرفته است.

ضرورت دیپارتمنت

دلایل زیادی برای ایجاد دیپارتمنت وجود دارد که ضرورت آنرا ایجاب می کند که به برخی از آن در زیر اشاره شده است:

۱- بازار کار موجود در رشته کامپیوتر ساینس به سمت یک تخصص خاص سوق یافته است

۲- متقاضیان این رشته علاقه مند به یک دیپارتمنت خاص هستند

۳- از آنجاییکه با توجه به وضعیت اقتصادی مردم، تعدادی از دانشجویان فارغ التحصیل قادر به ادامه تحصیل در مقاطع بالای تحصیلی نمی باشد و از طرف دیگر زمینه ادامه تحصیل هنوز در کشور فراهم نشده است، ایجاب می کند که یک فارغ التحصیل این دانشکده مضامین درسی را تخصصی تر فرا گیرد.

۴- در دانشگاه های دولتی نیز این رشته به چند دیپارتمنت تنظیم و ارائه می شود

۵- ایجاد دیپارتمنت باعث افزایش تخصص محصلین در یک گرایش خاص می شود.

دیپارتمنتها

در زیر سه دیپارتمنت که به عنوان کاربردی ترین دیپارتمنت ها در این رشته مطرح می باشد با جزئیاتی در خصوص هر یک آورده شده است.

دیپارتمنت مهندسی نرم افزار (Software Engineering)

اهمیت فوق العاده اطلاعات و معلومات برای بشر امروز و کمپیوتری شدن ابعاد مختلف زندگی، نیاز به طراحی و توسعه سیستم های نرم افزاری را در سرلوحه ضرورتهای زندگی عصر حاضر قرار داده است. به طوری که اطلاعات صحیح به ما کمک می کند تا پلان های انکشافی را درست تهیه و اجرا نماییم. دست یابی به اطلاعات صحیح بستگی به استفاده موثر و کارآمد از سیستم های کمپیوتری در دو بخش نرم افزاری(Software) و سخت افزاری(Hardware) دارد.

رشته مهندسی نرم افزار این امکان را فراهم می سازد که فارغين آن با بکارگیری اصول و روشهای علوم کمپیوتری و تجزیه و تحلیل های ریاضی به دیزاین، تحلیل ديتا و انکشاف سیستم های کمپیوتری بپردازند.

 دیپارتمنت تکنالوژی معلوماتی (Information Technology)

امروزه یکی از فاکتورهای توسعه هر کشور استفاده هرچه بیشتر از تکنالوژی معلوماتی  در بخش های اقتصادی، اداری، دولت داری، تطبیق قانون و… می باشد. به طوری که فناوري معلوماتی و درجه پيشرفت در آن، یکی از مقیاسهای مهم توسعه يافتگی کشورها محسوب مي شود. بنا بر این لازمه هر برنامه توسعه و تحول، ايجاد بستری مناسب براي به كارگيری فناوري معلوماتی می باشد.

محصلین این رشته می توانند برای دیزاین و تطبیق سیستم های کامپیوتری در بخش های سخت افزاری (Hardware) و نرم افزاری  (Software)و طراحی پالیسی های امنیتی بر روی شبکه ها و سيستم های کمپيوتری و نیز استفاده درست از منابع سیستم های کامپیوتری، تخصص لازم را کسب نمايند.

 

دیپارتمنت سیستم های معلوماتی (Information Systems)

هدف دیپارتمنت سیستم های معلوماتی توضیح و رسانیدن مسایل علمی و مهارت های تخنیکی به هموطنان کشور عزیز ما میباشد. دیپارتمنت سیستم های معلوماتی یک دیپارتمنت جوان بوده و سیستم های معلوماتی در کمپیوترساینس نیز یک علم جدید است. بنا این دیپارتمنت به نصاب درسی یا کریکولم جدید نیاز دارد. اعضای کادر علمی دیپارتمنت دارای سویه های عالی مسلکی بوده و اکثریت مطلق شان دارای مدارک تحصیلی ماستری در این رشته اند. مسئولیت اعضای کادر علمی دیپارتمنت سیستم های معلوماتی ایجاد و انکشاف کریکولم درسی این دیپارتمنت میباشد.

این دیپارتمنت طبق ضرورت و پلان از قبل تهیه شده باید موضوعات مربوط به سیستم های معلوماتی کمپیوتری شامل کورس های بانک معلومات و صنوف ویب دیزاین را در بر داشته باشد. محصلین که از این دیپارتمنت فارغ میشوند باید طوری تربیه شوند که مسایل علمی و مسلکی مربوط ساحه سیستم های معلوماتی را از ابتدا تا درجه های پیشرفته به شمول کارهای عملی فرا گیرند. تمامی کورس های مسلکی که ارتباط به رشته شان میگیرند باید مسایل عمومی (اساسات)، عناوین پیشرفته و عملی را شامل شوند.

توانایی های فارغ التحصیلان

فارغان این دانشکده، قابلیتها و تواناییهای زیادی دارند و چنانچه در مسیر مناسب هدایت شوند، قادر خواهند بود که پروژه‏های خوبی را اجرا و مشکلات زیادی را حل کنند. برخی از این تواناییها به شرح زیر است:

۱- توانایی تحلیل در مباحث مختلف کمپیوتر ساینس.

۲- توسعه و مدیریت سیستم‏های نرم افزاری.

۳- ایجاد، طراحی و مدیریت شبکه‏های کمپیوتری در سطوح مختلف.

۴- اجرای پروژه‏های صفحات وب.

۵- تهیه، طراحی و مدیریت سیستم های معلوماتی.

۶- توانایی و کارایی مناسب به اساس شرایط کاریابی و بازارکار.

۷- بررسی و شناخت نرم افزارها و سخت افزارهای جدید و به کارگیری آنها.

۸- بررسی کمبودها و نیازهای نرم افزاری و سخت افزاری در بخشهای خدمات شبکه‏ای، سیستم‏های معلوماتی و تدوین نیازهای آنها.

۹- اجرای طرحهای کمپیوتری، نصب، اشکال زدایی، آزمایش و آموزش آنها.

۱۰- پشتیبانی و نگهداری سیستمهای معلوماتی شامل شناسایی خطاها، رفع خطاها و افزودن امکانات جدید به سیستم‏ها.

۱۱- شناسائی فنون جدید طراحی و معماری کمپیوتر.

۱۲- توانایی تدریس معیاری در بخش‏های مختلف کمپیوترساینس.

۱۳- آموزش و پژوهش در زمینه‏ای شبکه‏های سیمی، بیسیم و حسگر بیسیم، مدیریت سیستم‏های معلوماتی، زبانهای مختلف برنامه نویسی، سیستم‏های عامل و طراحی انواع الگوریتم‏ها.